منوی سایت
لینکهای مهم
آمار بازدید کنندگان
بازديدکنندگان اين صفحه: 1471
بازديدکنندگان امروز: 334
کل بازديدکنندگان: 5668502
بازديدکنندگان آنلاين: 6
زمان بارگزاري صفحه: 0.5148 ثانيه
ساخت ضربان ساز کوچک با قابلیت کاشت مستقیم در قلب

 

ساخت ضربان‌ساز کوچک با قابلیت کاشت مستقیم در قلب

یک ضربان‌ساز (Pacemaker) در ابعاد سکه‌ی یک یورویی ، به تازگی در اروپا برای فروش در بازار مورد تأیید قرار گرفته است. این ضربان‌ساز برخلاف ضربان‌سازهای معمول ، با یک عمل کم‌تهاجمی در قلب کاشته می‌شود و در زیر پوست لمس یا دیده نمی‌شود.

bmecenter.ir.jpg0697

 

در حالت معمول یک ضربان‌ساز (پیس‌میکر) با جراحی زیر ترقوه ، در حالی که در یک پاکت زیر پوست قرار می‌گیرد ، کاشته می‌شود. رساناهای الکتریکی از این ضربان‌ساز به قلب رفته و باعث می‌شوند که این وسیله بتواند ریتم ضربان قلب را تحت نظارت بگیرد و پالس‌های الکتریکی به قلب بفرستد که ریتم قلبی را مانند حالت طبیعی و سالم تنظیم کند. اما حالا دانشمندان “سنت جود” اعلام کرده‌اند که نخستین و تنها ضربان‌ساز بدون سیم یا رسانای تجاری موجود در جهان در حال ورود به بازار است. گزارش شده است که این ضربان‌ساز کمتر از ۱۰ درصد سایز یک ضربان‌ساز عادی را دارد و مستقیماً با یک فرآیند کم‌تهاجمی در قلب قرار می‌گیرد.

ضربان‌ساز شرکت “نانواستیم” به کمک یک کاتتر قابل هدایت که از طریق یک برش کوچک در قسمت داخلی ران ، از ورید ران (فمورال) وارد بدن شده است ، در قلب کاشته می‌شود. فرآیند مذکور جای زخم بسیار کوچکتری از فرآیند کاشت ضربان‌ساز عادی باقی می‌گذارد. به علاوه ، ضربان‌ساز “نانواستیم” برخلاف ضربان‌ساز عادی ، زیر پوست حس یا دیده نمی‌شود.

bmecenter.ir.jpg00893

مهم‌تر از همه اینکه فرآیند اخیر خطر عفونتی که در ضربان‌سازهای معمول وجود دارد را کاهش می‌دهد و سیم یا رسانایی هم وجود ندارد که احتمال شکستن یا جدا شدن داشته باشد. بنا به اطلاعات “سنت جود” ، رساناها بنا به تجربه ، به عنوان حساس‌تری جزء سیستم‌های ضربان‌ساز شناخته شده‌اند. به همین خاطر ، فعالیت بیماران باید کم شود تا جلوی آسیب دیدن این اجزا گرفته شود.

درون “نانواستیم” الکترودی وجود دارد که در مواقع نیاز پالس‌های الکتریکی را به قلب می‌رساند. در کنار این الکترود ، یک باتری است که اندازه‌اش تقریباً با یک باتری AAA برابر است. این باتری باید برای حدود ۸ سال و نیم استفاده کافی باشد. برای تعویض باتری ، ضربان‌ساز می‌تواند به همان شیوه‌ای که کاشته شده بود بازیابی شود.
ضربان‌ساز نانواستیم به تازگی تأیید اتحادیه اروپا (CE Mark) را گرفته است و بنابراین به زودی برای استفاده‌ی عموم در بازارهای اروپایی در دسترس خواهد بود. اما تاکنون در آمریکا تنها برای انجام آزمایش‌های کلینیکی مورد تأیید قرار گرفته است.

آخرین ضربان‌سازی که پیش از این در سال ۲۰۰۹ ساخته شده است ، ۲۳ گرم وزن و ابعاد آن ۱۲٫۸ سانتی‌متر مکعب بوده است. در حالی که این ضربان‌ساز ۲ گرم وزن داشته و ۱ سانتی‌متر مکعب است.