منوی سایت
آمار بازدید کنندگان
بازديدکنندگان اين صفحه: 4756
بازديدکنندگان امروز: 1988
کل بازديدکنندگان: 6805922
بازديدکنندگان آنلاين: 3
زمان بارگزاري صفحه: 0.4062 ثانيه
کمیته تجویز و مصرف منطقی دارو (RUD)

معرفي و شرح وظايف واحد

·         معرفی کمیته:

 کمیته تجویز و مصرف منطقی دارو بخشی از واحد تحقیق و توسعه معاونت غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی قم می باشد که وظیفه آن ارتقا فرهنگ تجویز دارو توسط تیم درمانگر و ارتقا فرهنگ مصرف دارو توسط عموم مردم می باشد.

·         اهم فعالیت های کمیته: 

-          اخذ و پردازش اطلاعات نسخ پزشکان

-          ارسال گزارشات تحلیل شده شاخص های داروئی پزشکان

-          برگزاری جلسات کمیته تجویز و مصرف منطقی دارو

-          برگزاری سمینارهای فصلی بازآموزی تجویز منطقی دارو

-          انجام طرح های پژوهش به منظور یافتن راهکارهای مداخله ای

-          ارتقا فرهنگ و آگاهی عمومی جامعه نسبت به مصرف منطقی دارو از طریق رسانه های جمعی، مدارس، شهرداری ها و چاپ پوستر، پمفلت و متون آموزشی. 

·         گزارشات ارسالی پزشکان

گزارشات ارسالی پزشکان حاوی اطلاعات زیادی در مورد شاخص های داروئی هر پزشک که با شاخص های داروئی پزشکان هم تخصص وکلیه پزشکان استان مقایسه گردیده است می باشد. مهمترین شاخص های داروئی هر گزارش شامل : میانگین اقلام تجویزی- درصد بیماران دریافت کننده داروهای تزریقی، آنتی بیوتیک ها و کورتیکو استروئیدها می باشد.

همچنین ده داروی تجویز شده از فارماکوپه هر پزشک (مقایسه شده با ده داروی اول تجویز شده از فارماکوپه همان تخصص) نیز در گزارشات وجود دارد.

·         شرح وظایف کمیته تجویز و مصرف منطقی دارو(RUD): 

۱. اخذ آمار نسخ پزشکان از سازمانهای بیمه گر

۲. پردازش اطلاعات اولیه توسط نرم افزار ویژه ای که به وسیله آن انواع اطلاعات نسخ هر پزشک شامل تعداد اقلام تجویزی،  قیمت نسخ، آمارهای مربوط به داروهای تزریقی، آنتی بیوتیک ها، NSAIDSکورتیکواستروئیدها، تداخلات دارویی، فارماکوپه هر پزشک،‌درصد تجویز هر قلم دارو به تفکیک و ....... استخراج می گردد.

۳. پس از اخذ گزارشات هر پزشک مطالعات لازم توسط کارشناسان کمیته، بر روی شاخص های دارویی هر گزارش انجام گرفته و برای پزشکان ارسال می گردد.

۴. در مرحله بعدی تصمیم گیری لازم درخصوص صدور تذکر کتبی، معرفی به سازمان های بیمه گر، آموزش گروه های هدف (پزشکان، داروسازان و ...) بصورت چهره به چهره با حضور در کمیته تخصصی RUD، آموزش در برنامه های مدون ، غیر مدون خودآموزی و آموزش بوسیله خبرنامه، پمفلت و ... انجام خواهد گرفت.

با توجه به اهمیت آموزش و اصلاح فرهنگ مصرف دارو برای عموم مردم،معاونت غذا و دارو قم کانالی با عنوان فرهنگ مصرف منطقی دارو تشکیل داده است.با عضو شدن و انتشار لینک آدرس کانال، ما را در این هدف یاری کنید.

https://Telegram.me/daru_farhang